Součinitel prostupu tepla

Bruno Vallance 16. 12. 2024

Máte zájem o PENB, nebo se chcete na něco zeptat?

Markéta Wiszczorová
Markéta Wiszczorová
Asistentka obchodu

Součinitel prostupu tepla je míra, která vyjadřuje, jak dobře konstrukce (například okna, dveře, stěny, střechy) propouští teplo. Označuje se písmenem U a udává se v jednotkách W/(m²·K), což znamená watt na metr čtvereční teplotního rozdílu v kelvinech,. Jak ji vypočítat? A co s tou hodnotou můžete v praxi dělat? Zjistíte dále v textu.

Proč a kdy se používá součinitel prostupu tepla?

Zejména:

  • Pro zhodnocení a výběr stavebních materiálů (s ohledem na jejich tepelně izolační vlastnosti).
  • Během návrhu a optimalizace energetické efektivity budov. Pomáhá minimalizovat tepelné ztráty a snížit spotřebu energie na vytápění a chlazení.
  • Pro splnění stavebních předpisů a norem týkajících se energetické efektivity budov.

Jaké jsou praktické důsledky a aplikace U-hodnoty?

  • Snížení tepelných ztrát – budovy s konstrukčními prvky s nízkými U-hodnotami v zimě lépe udržují teplo a v létě zase chlad. To vede ke snížení spotřeby vytápění a chlazení, a tím k nižším nákladům na energie.
  • Zdraví a kvalita vnitřního prostředí – díky udržování stěn a okenních rámů v teple se snižuje riziko kondenzace a následného výskytu plísní, což má pozitivní vliv na zdraví obyvatel.
  • Snížení emisí CO2 – nižší potřebou vytápění a chlazení dochází také k redukci emisí skleníkových plynů spojených s výrobou energie.
  • Zvýšení tržní hodnoty nemovitosti – budovy s lepší energetickou efektivitou jsou pro kupující nebo nájemníky atraktivnější nebo nájemníky, což může vést k vyšší tržní hodnotě.
  • Splnění legislativy a získání certifikátů

Součinitel prostupu tepla výpočet

Výpočet U-hodnoty se provádí na základě materiálů a konstrukce konkrétního stavebního prvku. Zahrnuje všechny vrstvy a komponenty a je důležitým nástrojem pro projektanty a inženýry při návrhu energeticky účinných budov.

Vypočítává se jako inverze součtu tepelných odporů jednotlivých vrstev konstrukce a případných přechodových tepelných odporů. Výsledek pak vyjadřuje, kolik tepla (v Joulech) projde přes konstrukci o ploše jednoho metru čtverečního a o teplotním rozdílu jednoho stupně Kelvin mezi jejími stranami za jednotku času (1 vteřina).

Součinitel prostupu tepla – vzorec:

U = 1 / (Ri + R + Re)

Čím nižší je U-hodnota, tím lepší je tepelná izolace. To znamená, že méně tepla uniká z vnitřního prostoru do vnějšku nebo naopak.

Neděste se – tyto výpočty nepotřebujete znát. To je práce projektantů a inženýrů.

Co ovlivňuje hodnotu U?

  • typ materiálů v dané konstrukce
  • tloušťka jednotlivých vrstev
  • vlhkost obsažená v materiálu
  • kotvení izolace
  • směr toku tepla přes konstrukci (vodorovný, dolu nebo nahoru)
  • prostředí na ochlazené straně konstrukce (vnější vzduch, zemina či vnitřní prostor)

Jaká existuje pro součinitel prostupu tepla norma? 

Maximální hodnoty U definuje česká norma ČSN 73 0540–2. Dozvíte se v ní vše potřebné – například součinitel prostupu tepla pasivní dům nebo maximální přípustné hodnoty pro okna v obvodové zdi. Kde součinitel tepla najdete?

Uvádíme ho pro jednotlivé konstrukce ve výpočtu PENB, energetickém posudku či auditu

Pokud žádáte o dotace, pak si dejte pozor na požadavky na součinitel prostupu tepla materiálů u rekonstruovaných konstrukcí u novostavby pasivního domu. Aby vám dotace mohla být přiznána, musíte je splnit

K žádosti o dotaci budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Získejte ho snadno a online.

Průkaz energetické náročnosti vám rádi zhotovíme

Získejte PENB od ePrukaz.cz, jako už stovky našich spokojených klientů.
od 4 719 Kč