Pasivní dům
Pasivní dům, nebo také energeticky pasivní dům, je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Podstata fungování pasivního domu nespočívá v architektonickém stylu nebo stavebním systému, ale v důmyslném návrhu. Je důležité se na minimalizaci energetické potřeby pro vytápění a chlazení (a tím výrazné snižování celkové spotřeby energie) zaměřit už při navrhování a projektování novostavby nebo rekonstrukce.
Tuto snahu šetření energie oceňuje i stát a nabízí štědré dotace na pasivní dům. Zjistěte, jak ji získat díky programu Nová zelená úsporám.
Pasivní domy: Výhody
Co je to pasivní dům už víte. Jaké výhody však tato investice má?
- Nízká energetická spotřeba
- Konstantní teplota v interiéru
- Vysoká kvalita vzduchu díky jeho pravidelné výměně
- Šetrnost k životnímu prostředí i nízkou uhlíkovou stopu
- Z dlouhodobého hlediska významné úspory nákladů na energie
- Nižší závislost na externích energetických zdrojích
- Vyšší tržní hodnota nemovitosti díky rostoucímu zájmu o udržitelné bydlení
Pasivní domy: Nevýhody
- Vyšší počáteční náklady
- Potřeba důkladného plánování a odborných znalostí : Efektivní návrh a výstavba pasivního domu vyžaduje důkladné plánování a specializované znalosti, což může být výzvou, pokud nejsou k dispozici kvalifikovaní odborníci.
Je důležité si uvědomit, že dlouhodobé úspory energie a pohodlí, které pasivní domy nabízejí, převáží tyto počáteční nevýhody.
Podmínky pro schválení pasivního domu
V České republice jsou k dosažení pasivního standardu kladeny následující požadavky:
- roční potřeba tepla na vytápění: potřeba tepla na vytápění < 20 kWh na m² obytné plochy stavby za rok (EA < 20 kWh/(m².a))
- roční potřeba primární energie: primární energetická potřeba všech energií (efektivita zdrojů při přeměně na teplo, elektřinu) pro provoz budovy (vytápění, ohřev vody, elektřina pro spotřebiče a osvětlení) musí být menší než 60 % požadavky pro budovu s téměř nulovou spotřebu energií.
- dokonalá izolace: průměrný součinitel prostupu tepla musí být menší než 70 % požadavky pro budovu s téměř nulovou spotřebu energií.. Pro pasivní rodinné domy jsou běžné součinitele prostupu tepla: podlaha 0,15 W/m²K (asi 25 cm izolace), stěna 0,12 W/m²K (asi 30 cm izolace), střecha 0,10 – 0,08 (asi 40 cm izolace). U oken je požadavek na hodnotu Uw (celého okna) max. 0,9 W/(m²K), resp. 0,84 W/(m²K) u střešních oken.
- Je povinná instalace systému řízeného větrání se zpětným získáváním tepla.
- neprůvzdušnost budovy: při snížení tlaku vzduchu v budově o 50 Pa než okolní atmosféry může hodinově dojít k infiltraci maximálně 60 % objemu vzduchu celé budovy
- Teplotní stability: nesmí dojít k přehřívání v letním období
Pasivní dům: Dotace
Na pasivní dům můžete získat dotaci 535 tis. Kč z programu Nová Zelená úsporám. Máme s pasivními domy bohaté zkušenosti a pomůžeme vám i projektantovi s optimalizací návrhů skladeb konstrukcí a TZB. Tak, abychom splnili podmínky stanovené pro pasivní dům a získání dotační podpory.
K žádosti o dotaci z programu Nová Zelená úsporám budete potřebovat Energetický posudek a Průkaz energetické náročnosti budovy. Získejte je snadno a online.
Jak se pasivní domy liší od nízkoenergetických či nulových domů?
- Nízkoenergetický dům: Dům s roční měrnou potřebou tepla na vytápění do 50 kWh/m2.
- Pasivní dům: Roční měrná potřeba tepla nesmí přesáhnout 20 kWh/m2 a celkové množství primární energie pro provoz budovy (vytápění, ohřev vody, elektřina pro spotřebiče a osvětlení) musí být menší než 60 % požadavku pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Tyto požadavky odpovídají doporučení Evropské komise pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie, dle kterých každá novostavba by měla být prakticky pasivní dům.
- Nulový dům: Stavby, jejíž roční spotřeba tepla na vytápění je v rozmezí maximálně 15 kWh/m2 (při průměrné výšce budovy do 4 m) až 20 kWh/m2 (při průměrné výšce budovy nad 8 m), jejíž potřeba chladu na chlazení je menší než 15 kWh/m2 a jejíž spotřeba neobnovitelné primární energie pro zajištění vytápění, chlazení, větrání, ohřev TUV, osvětlení a příp. úpravy vlhkosti vzduchu je menší než nula.
- Budova s téměř nulovou spotřebou energie: od 1. ledna 2020, dle směrnice Evropského parlamentu a rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov, musí každá novostavba být budovou s téměř nulovou spotřebou energie (Nearly zero-energy building). Na národní úrovni České republiky byli tyto požadavky transponované ve vyhlášce č. 264/2020 Sb. Doporučení Evropské komise pro roční spotřeby neobnovitelné primární energie rodinného domu v země s kontinentálním klimatu jako je ČR je v rozmezí 20 – 40 kWh/m². Zatím je česká transpozice bohužel na hony vzdálená svému „nulovému“ názvu i představám Evropské komise, pro niž je energetická soběstačnost budov jedním ze zásadních témat boje proti globální změně klimatu. Český požadavek nevyhovuje ani nízkoenergetickému standardu a je v mezinárodním srovnání v rámci EU mezi nejslabšími.
K žádosti o dotaci z programu Nová Zelená úsporám budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Získejte ho snadno a online.
Související témata
jako už stovky našich spokojených klientů.