Průkaz energetické
náročnosti budovy

Spočítejte si cenu PENB
  • Expresní dodání
    od 3 dnů
  • Certifikovaní energetičtí
    specialisté a auditoři
  • V energetice máme přes
    27 let zkušeností

Chystáte se stavět rodinný dům, prodávat, pronajímat nebo renovovat nemovitost? Od roku 2009 byla zákonem zavedena povinnost vlastnit průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), který udává energetickou náročnost budovy při standardním provozu a zařazuje ji do energetických tříd od A po G. Zjistěte, jak jednoduše získat energetický průkaz online už do 3 pracovních dnů

Co si pod průkazy energetické náročnosti představit 

Zajímá vás, co to je PENB? Průkazy energetické náročnosti budov udávají, kolik energie spotřebuje budova při běžném provozu. Tu pak zařadí do třídy energetické náročnosti od nejúspornější A až po nejméně úspornou a na provoz nejnáročnější — energetickou náročnost budovy G. 

Pro koho je PENB povinný?

Stavba
novostavby

U nových staveb je potřeba dosáhnout alespoň energetické třídy B.

Prodej
nemovitosti

PENB je povinný při každém prodeji nemovitosti. Výjimkou jsou stavby postavené před rokem 1947.

Pronájem
nemovitosti

Váš nájemce si dokáže lépe představit, jaké ho budou čekat výdaje na energie.

Rekonstrukce
nemovitosti

Pokud je rozsah rekonstrukce větší než 25 % celkové plochy obálky budovy.

Proč si nechat zpracovat PENB od nás

Jsme ekologičtí, pokrokoví a pomáháme lidem šetřit peníze. Působíme po celé ČR, objednat si nás můžete jednoduše online z pohodlí vašeho domova, a to 24/7. Jako osvědčený energetický expert vám zaručujeme ty nejvýhodnější podmínky získání energetického průkazu budov, včetně úspor do budoucna. 

Rychlost

Standardní doba na zpracování PENB je pracovních 10 dní, umíme to ale i za 3. V rámci nejlevnějšího režimu vše vyhotovíme do 30 dní.

Kvalita

Řídíme se přísnou metodikou, která je v souladu s vyhláškami a využívá porovnání s referenční budovou. 

Rodinné domy i developerské projekty

Nezastavíme se pouze u rodinných domů. PENB odborně zpracujeme i pro různorodé developerské projekty.

Lidský přístup a skvělá komunikace

Komunikujete vždy se zkušeným energetickým specialistou, který je odborníkem ve svém oboru.

Modelové ceny průkazů energetické náročnosti

Jaká může být cena PENB novostavby rodinného domu nebo velkého bytového domu? Podívejte se na několik příkladů z praxe. 

Menší rodinný dům

  • Novostavba 
  • 1 nadzemní podlaží 
  • Na základě kompletní projektové dokumentace 
4 719 Kč s DPH

Rekonstrukce rodinného domu 

  • 1 nadzemní podlaží 
  • Včetně změny zdroje tepla 
  • Na základě kompletní projektové dokumentace 
7 623 Kč s DPH

Bytový dům

  • Novostavba 
  • Podlahová plocha do 249 m2 
  • Na základě kompletní projektové dokumentace
10 890 Kč s DPH

Jak získat PENB krok za krokem

Od získání PENB vás dělí jen pouhé tři kroky. Pojďme se na ně společně podívat. 

1

Předání podkladů

Podkladů není málo, ale bez nich se nepohneme z místa. Základem je mít připravenou projektovou dokumentaci v rozsahu stavebního povolení. Pokud ji nemáte, zorganizujeme technická měření.

2

Technická měření

Pokud nemáte kompletní dokumentaci, náš technik dojede k vám a provede stavební a technickou kontrolu budovy. Zjistí stav zdroje vytápění a ohřevu vody, osvětlení a dalších zařízení. 

3

Zpracování průkazu

Na základě podkladů vám vypracujeme energetické štítky. Hodnoty PENB jsou od A = nejúspornější až po G = nejméně úsporné.

Máte zájem o PENB? Případně další dotazy?

Reference našich klientů

Ing. Martin Pekárek

jednatel, CEDE Studio

Na spolupráci s oekoplan si velmi cením odbornosti a lidského přístupu jejích konzultantů. Největším přínosem je pro nás roky ověřená kvalita a rychlost zpracování PENB na veškeré námi zpracovávané projektové dokumentace.

Ing. Michael Hanzlíček

projektant

S firmou oekoplan velmi rád spolupracuji, jelikož mají velmi dobře nastavený časový horizont zpracování zakázky, kde si každý dokáže vybrat i adekvátní poměr mezi cenou zakázky a rychlostí zpracování. Termín zpracování zakázky je vždy dodržen, navíc ceny za zpracování zakázky jsou velmi příjemné. Jednotlivé zakázky pak zpracovávají odborníci, kteří v případě problému s hodnocenou budovou navrhnou adekvátní řešení, které konzultují se zadavatelem zakázky.

Ing. Zdeněk Dvorský

jednatel, TECH DESIGN

S firmou oekoplan spolupracujeme v oblasti Nové Zelené Úsporám již od roku 2014. Vzhledem k odborným kvalitám, rychlosti a spolehlivosti firmy rozhodně budeme nadále rádi s touto firmou spolupráci rozvíjet.

Bc. Dušan Fiala

projekční, kontrolní a inženýrská činnost ve výstavbě

S oekoplanem spolupracujeme již řadu let, zadávání zakázek je jednoduché, výstupy jsou vyhotoveny rychle, kvalitně a za nejnižší ceny na trhu. Spolupráce si velmi vážíme.

Ing. Marek Razim

projektant

Se společností oekoplan spolupracuji již do roku 2014. Pro projektové dokumentace převážně rodinných domů mi zpracovávají PENB se vstřícným přístupem, možností se poradit o vhodném řešení a za výhodné ceny.

Komu jsme již pomohli

PENB jsme již zpracovali pro spoustu firem, od menších podniků až po velké korporace. Podívejte se, kdo patří mezi naše spokojené klienty. 

Jak vypadá průkaz energetické náročnosti budov? 

Grafické znázornění PENB kromě základních údajů o budově a energetickém specialistovi popisuje klasifikační třídu budovy, rozdělení celkové dodané energie a ukazatele energetické náročnosti. 

Energetická třída od A do G

Energetická třída udává energetickou náročnost budovy. Nejúspornější je energetická třída A a nejméně úsporná naopak energetická třída G.

1

Rozdělení dodané energie

Graf ukazuje rozdělení dodané energie. Vidíte na něm všechny zdroje, které vaše budova používá ke správnému fungování. V dodané energii jsou zahrnuté i energie z okolního prostředí, které jsou pro uživatele zdarma (sluneční energie, teplo získané z vnějšího prostředí tepelným čerpadlem). 

2
  1. 1
    Energetická třída od A do G

    Energetická třída udává energetickou náročnost budovy. Nejúspornější je energetická třída A a nejméně úsporná naopak energetická třída G.

  2. 2
    Rozdělení dodané energie

    Graf ukazuje rozdělení dodané energie. Vidíte na něm všechny zdroje, které vaše budova používá ke správnému fungování. V dodané energii jsou zahrnuté i energie z okolního prostředí, které jsou pro uživatele zdarma (sluneční energie, teplo získané z vnějšího prostředí tepelným čerpadlem). 

Kdo má povinnost zpracovat PENB

Průkaz energetické náročnosti budovy podle novely zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií musíte vyhotovit, pokud stavíte či výrazně rekonstruujete nemovitost, prodáváte nemovitost nebo ji pronajímáte. Povinnost zpracovat PENB se vztahuje také na orgány veřejné moci užívající nemovitost.

Získat průkaz PENB

Co to je energetická náročnost?

Ukazatel energetické náročnosti se používá pro všechny výrobky, jejichž energetickou spotřebu můžeme měřit v průběhu normálního provozu. Klasifikace do energetických tříd A až G pak ukazuje, nakolik efektivně je daná jednotka schopna využívat energii.

Často se ptáte

Cena PENB závisí na mnoha faktorech. Zejména na typu a velikosti stavby, dostupnosti projektové dokumentace, rychlosti zpracování a účelu vyhotovení PENB. Pro rodinný dům se ceny pohybují od 4 tis. Kč. Přesnou cenu si můžete spočítat a objednat online nebo se podívejte na modelový ceník.

Standardní doba vyhotovení PENB je do 10 pracovních dní. Za příplatek si můžete objednat spěšné dodání do 6 pracovních dní. 

Pokud potřebujete PENB opravdu rychle, využijte možnost expresního zpracování do 3 pracovních dní.

Podmínkou je však dodání kompletní projektové dokumentace. Pokud nemáte podklady k dispozici, je nutné domluvit výjezd za účelem zaměření objektu. V takovém případě je doba dodání do 14 pracovních dní.

Průkaz energetické náročnosti budovy, známý také jako PENB, hodnotí energetickou spotřebu spojenou se standardním užíváním budovy, jako je například vytápění, ohřev vody, osvětlení, klimatizace či větrání. 

Oproti tomu, energetický štítek obálky budov hodnotí pouze tepelnou izolaci objektu. Čili se zaměřuje pouze na stavebně-energetické charakteristiky, včetně kvality střechy, oken, podlahy a stěn. 

V kontextu nového právního rámce je tento energetický štítek jen jednou složkou energetického průkazu a neoznačuje to samé. 

Energetický průkaz vytváříme objektivně na základě porovnání technických parametrů budovy, způsobu vytápění, osvětlení, vzduchotechniky, ohřev teplé vody a klimatizace s referenčními hodnotami stanovenými vyhláškou a normami. Jeho zřízení však není pouze nudnou administrativní záležitostí. 

S PENB zjistíte, jak (ne)hospodárná je stavba. Díky sjednoceným parametrům průkazu energetické náročnosti si tak dokážete orientačně představit, jak náročný na provoz bude váš nový byt či dům a výběr bydlení uzpůsobíte svým finančním možnostem. 

Na základě posudků dokážeme odhalit také nadměrnou spotřebu energie. S klienty poté konzultujeme úpravy projektů a projektanty směřujeme k úspornějším stavbám. To vede k obrovským úsporám energie a peněz a případně také k dosažení na dotace. Našim klientům jsme již ušetřili až stovky milionů korun.

Pro zpracování průkazu energetické náročnosti domu budete potřebovat základní dokumentace, do kterých patří technická zpráva, půdorys jednotlivých podlaží, pohledy a řezy. Pokud je u sebe nemáte, přijedeme k vám a následně dokumentaci zpracujeme. 

Vypracování průkazu energetické náročnosti budov se od 1. září 2020 řídí vyhláškou 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.

Postup zpracování PENB je jasně stanoven a vše vám rádi vysvětlíme. Kontaktujte nás pro upřesnění používané metodiky pro vypracování PENB.

Hodnocení energetické náročnosti budovy a zpracování PENB je založeno na porovnávání dvou budov. Zjištěné parametry vaší budovy pečlivě porovnáváme s parametry tzv. referenční budovy. 

Referenční budova je výpočtově definovaná budova téhož druhu, stejného tvaru a velikosti včetně prosklených ploch. Stejná je také orientace ke světovým stranám, stínění, vnitřní uspořádání a typický účel užívání. 

U ostatních záměrů než novostavba je pro účel posouzení splnění požadavků energetické náročnosti zavedena druhá odlišná referenční budova. Referenční budova pro klasifikace je vždy stejná jako u novostaveb. 

Po porovnání následně udáváme stupeň energetické náročnosti budovy, od nejúspornější (A) až po nejméně úspornou a na provoz nejnáročnější (G).

Pro vytvoření nového PENB dříve zpracovaný průkaz coby podklad nestačí. Potřebujeme vždy posoudit aktuální stav, a proto výpočet provádíme na základě projektové dokumentace. Kromě toho, ve zpracování PENB v průběhu let docházelo k úpravám metodiky výpočtu.

Průkaz energetické náročnosti budovy sestává z protokolu a grafického znázornění

Protokol se dělí na 11 částí. V první jsou uvedeny informace o budově (A), následuje rozdělení dodané energie (B), rozdělení neobnovitelné primární energie (C), roční průběh dodané energie (D), bilance tepelných toků (E), analýza obálky budovy (F), analýza technických systémů (G), doporučená opatření (H), ukazatele energetické náročnosti a informace, zdali byly požadavky splněny (I). 

Na konci protokolu se nachází údaje o metodice výpočtu a o projektové dokumentaci (J), a v závěrečné části (K) se vždy podepisuje energetický specialista, který průkaz vydal. 

Grafické znázornění průkazu je jednostránkový dokument, který vedle základních údajů o budově a energetickém specialistovi shrnuje klasifikační třidu budovy, rozdělení celkové dodané energie a ukazatele energetické náročnosti.

Energetická klasifikační třída popisuje energetickou náročnost budovy.

Nejúspornější je třída A a nejméně úsporná naopak energetická třída G, kde jednotlivé třídy odpovídají následujícím hodnotám spotřeby neobnovitelné primární energie oproti spotřebě referenční budovy ER: 

A: menší než 0,8 x ER 

B: do 1,2 x ER 

C: do 1,6 x ER 

D: do 2,3 x Er 

E: do 3,0 x ER 

F: do 3,7 x ER 

G: větší než 3,7 x ER 

Novostavba musí mít nižší spotřebu neobnovitelné primární energie než referenční budova a musí mít vždy zatřídění A nebo B. 

Klasifikační třída se počítá z celkové spotřeby neobnovitelné primární energie a ukazatele energetické náročnosti z dodané energie pro daný účel užití energie. 

Neobnovitelná primární energie je odvozena od dodané energie násobením tzv. faktorů primární energie z neobnovitelných zdrojů, které zohledňují účinnost získání konkrétního typu dodané energie z přírodních zdrojů a rovněž podíl fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn, jaderná energie), ze  kterých je získána tato dodaná energie. 

Tyto faktory se pohybují od nuly (odpadní teplo, elektřina a teplo získané z okolního prostředí pomocí FVE, slunečních kolektorů nebo tepelným čerpadlem) nebo hodnot blízko nuly (biomasa, dálkové teplo s podílem obnovitelných zdrojů energie vyšším než 80%) pro obnovitelné energie, přes hodnoty rovné nebo blízko 1 pro fosilní paliva a jiné dálkové teplo až k hodnotě 2,6 pro elektřinu

U referenční budovy, která slouží k porovnání pro určení klasifikační třídy, uvažujeme s  podílem obnovitelných zdrojů energie mezi 20 až 60 % pro rodinné a bytové domy a 40 % pro ostatní budovy. Tedy mix dodaných energií je v kombinaci s ukazateli energetické náročnosti rozhodující pro dosažení příznivé klasifikační třidy budovy.

Ukazatele energetické náročnost uvádí, kolik energie ročně v přepočtu na 1 m² podlahové plochy spotřebuje budova celkem a jednotlivě při standardním užívání a klimatických podmínkách pro vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti a osvětlení. 

Dalšími ukazateli jsou průměrná potřeba tepla na vytápění a průměrný součinitel prostupu tepla budovy. Potřeba tepla na vytápění je hodnota, která by odpovídala spotřebě energie na vytápění pří 100% účinnosti systémů sdílení, distribuce a výroby tepla. 

Pro každý ukazatel (kromě měrné potřeby tepla na vytápění) je porovnáním s hodnotou referenční budovou ER určena klasifikační třída, kde třída C odpovídá lepší úrovni než: 

  • 0,9 x ER: u osvětlení a nucené větrání 
  • 1 x ER: u ohřev teplé vody a úpravy vlhkosti 
  • 1,1 x ER: u vytápění a chlazení 
  • 1,2 x ER: u celkové dodané energie a průměrné součinitele prostupu tepla.

Průkaz energetické náročnosti budovy podle platné novely zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií musíte doložit, pokud:

  • stavíte novostavbu,
  • prodáváte nemovitost, (průkaz energetické náročnosti budovy při prodeji nemovitosti nepotřebujete pouze tehdy, když prodáváte dům postavený před rokem 1947, který neprošel žádnou zásadní rekonstrukcí),
  • výrazně rekonstruujete nemovitost, a to v rozsahu větším než 25 % celkové plochy obálky budovy,
  • pronajímáte nemovitost,
  • jako orgán veřejné moci užíváte nemovitost.

Legislativně prošel průkaz energetické náročnosti budov za poslední roky řadou změn. Okruh osob, které musí PENB mít, se postupně rozšiřoval – od ledna roku 2016 je povinný i při pronájmu bytů nebo kanceláří.

Energetická náročnost popisuje energetickou spotřebu kterou můžeme měřit v průběhu normálního provozu výrobků. Rozdělení do energetických klasifikačních tříd A až G pak ukazuje, nakolik efektivně je daná jednotka schopná využívat energii.

Do energetické náročnosti budovy pak řadíme veškeré energie, které se využívají na provoz budovy. Spadá sem například energie na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, větrání a klimatizaci nebo také energie na osvětlení místností.

Naše pobočka se nachází v Brně, energetické průkazy však zpracováváme po celé republice, a to díky široké síti techniků. V případě, že je dokumentace k dispozici, vyřídíme vše online, v opačném případě zajedeme na objekt osobně za účelem jeho zaměření.

V současné době projektovou dokumentaci nezpracováváme. Máme však řadu partnerů, projektantů, na které Vám rádi poskytneme kontakt. 

Vystavený PENB platí 10 let od zpracování, a to i u těch vypracovaných dle dřívějších předpisů.

Pokud však během těchto 10 let provedete rekonstrukce obálky budovy na ploše větší než 25 % nebo změnu způsobu vytápění, chlazení nebo přípravy teplé vody, je nutné vypracovat průkaz nový. O jaké změny se například jedná?

  • výměna oken
  • zateplení
  • nová instalace kondenzačního kotle či tepelného čerpadla
  • instalace klimatizační jednotky 
  • instalace solárních či fotovoltaických systémů

Průkaz energetické náročnosti budovy může zpracovat výhradně kvalifikovaný energetický specialista. Ten musí být držitelem platného oprávnění vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu podle § 10 odst. 1 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů.

Energetický specialista je buď osoba fyzická nebo osoba právnická a je zapsán do seznamu energetických specialistů, který je dohledatelný na stránkách ministerstva (MPO).

Existují 4 druhy oprávnění k výkonu činnosti energetického specialisty, přičemž každý energetický specialista může být způsobilé k 1 – 4 činnostem:

  • zpracování PENB
  • provádění energetického auditu a energetického posudku
  • kontrola kotlů
  • kontrola klimatizací

Máte zájem o PENB? Případně další dotazy?

Kdo jsme

Jsme energetičtí specialisté a zkušení auditoři. Energetice a úsporám energie se v Oekoplanu věnujeme již od roku 1997. Jako jedni z prvních jsme se začali zabývat energetickými certifikacemi pro rodinné domy, podniky, města a kraje. Díky našim bohatým zkušenostem zvládneme i ty nejnáročnější zakázky.

WEB OEKOPLAN